Jesteś tutaj: Start / Specjaliści / Surdopedagog

Surdopedagog

Surdopedagog  zajmuje się przywracaniem sprawności słuchu, zadania pedagoga specjalnego koncentrują się wokół stymulowania rozwoju procesów poznawczych, mimo zaburzenia słyszenia.

Surdopedagogika obejmuje zarówno proces uczenia, wychowanie oraz wspieranie stosowanej rehabilitacji. W odniesieniu do nauczania dostosowywujemy metody edukacyjne do potrzeb i możliwości osób z zaburzeniami słuchu. Niezwykle ważne jest wszechstronne stymulowanie rozwoju poznawczego pomimo uszkodzonego słuchu.

Podstawowym celem pracy z dzieckiem, u którego stwierdzono zaburzenia słyszenia, jest ukształtowanie najsprawniejszego języka tak, aby dziecko mogło porozumiewać się, wyrażać siebie i być dobrze zrozumianym przez otoczenie. Bardzo ważnym aspektem pracy z dzieckiem, jest również praca z jego najbliższymi. To właśnie rodzice, dziadkowie, rodzeństwo wspierają proces nauki dziecka, poprzez wzbogacanie słownika w zabawie, w rozmowach z dzieckiem, używanie nowych słów, tak aby dziecko poszerzało swoją wiedzę i rozumiało jak najwięcej.