Jesteś tutaj: Start / Specjaliści / Logopeda

- Halina Pilch

LOGOPEDA - to specjalista, który zajmuje się diagnozą, profilaktyką oraz stymulacją prawidłowego rozwoju mowy poprzez odpowiednio zorganizowaną terapię logopedyczną.

Do zadań logopedy w przedszkolu należy w szczególności:

• - diagnozowanie logopedyczne poprzez organizowanie przesiewowych badań logopedycznych
  • - korygowanie zaburzeń komunikacji językowej w toku systematycznej terapii logopedycznej we współpracy z nauczycielami oraz rodzicami dziecka
  • - podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu złych nawyków, wad i zaburzeń mowy poprzez krzewienie wiedzy wśród rodziców, wychowawców  i innych specjalistów
  • - wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Każdego roku we wrześniu, za zgodą rodziców w naszym przedszkolu  przeprowadzane są  we wszystkich grupach przesiewowe badania mowy. Celem tych badań jest wyłonienie dzieci z zaburzeniami i wadami wymowy oraz objęcie ich opieką logopedyczną.

Dzieci kwalifikowane są na zajęcia logopedyczne po wcześniejszym pisemnym wyrażeniu zgody przez rodziców. Na zajęciach logo-terapeutycznych prowadzone są ćwiczenia, których celem jest min.:

• - nauka prawidłowego toru oddechowego, a także wydłużenie fazy wydechowej
  • - usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego(języka, warg, żuchwy)
  • - uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek
  • - rozwijanie słuchu fonemowego
  • - wzbogacanie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej
  • - rozwijanie umiejętności rozumienia mowy.

Warunkiem powodzenia terapii logopedycznej

jest kontynuowanie zaleconych ćwiczeń w domu!!!

W tym celu konieczne jest przynoszenie na terapię zeszytu!

w którym logopeda zapisuje ćwiczenia logopedyczne.